Klub chovatelů NKO

 
 

Klub chovatelů NKO »

 

Akce »  Ostatní »

 
 

Dotazníky k výzkumným pracím

datum zveřejnění: 12.4.2021

 

Prosba o vyplnění dotazníků k výzkumům týkajících se odstavu štěňat a překrytí fen.

 

Vážení,

dovolujeme si obrátit se na vás s prosbou o pomoc s vyplněním dvou dotazníků. První dotazník se týká odstavu štěňat a druhý dotazník je zaměřen na případy, kdy po návratu feny z krytí a po odeznění příznaků hárání bylo pozorováno sexuální chování mezi ní a jiným psem než ji kryl. Předem děkujeme za čas a úsilí při vyplňování dotazníku. Údaje od vás získané nám pomohou lépe porozumět chování psů. V případě, že by vás zajímaly výsledky výzkumu, zanechte nám v dotazníku v poznámce e-mail, nebo nás kontaktujte na níže uvedených adresách.

  1. Při výuce předmětu Etologie na ČZU se snažíme vysvětlit chovatelům psů, že odstavují štěňata předčasně, tedy dříve, než je štěně z mnoha důvodů připraveno do samostatného života. Na to vždy následuje dotaz, kdy to tedy má být? Na to chybí data. Rádi bychom proto k takovým datům touto cestou dostali. Toho se týká dotazník na adrese:

Dotazník na odstav:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScnfbJ04FPVCWURU2yhMYxphwD2Vx70-ubHOxFA2OrRXB0gTw/viewform?usp=sf_link

  1. Samci řady druhů zvířat nemívají dobré úmysly s potomky jiných otců. Samice evolučně vyvinuly různé taktiky, jak případnému zabití svého novorozence předcházet. Jednou z možností je přesvědčit přítomného samce, že on je otcem plodu. Takové chování si uchovávají i samice v chovech. Projevují jej například březí klisny po návratu ze zapouštění mimo domovskou stáj, které se pak páří s hřebcem (či valachem), s nímž sdílejí výběh. Pokud jsou od něj naopak odděleny, významně vzrůstá šance na ztrátu březosti v důsledku stresové situace, kdy je klisna vystavena sousedství silného hřebce (valacha), který by mohl ublížit jejímu hříběti. Podobný efekt jsme prokázali i u psů, kdy mají feny kryté mimo domov podstatně větší pravděpodobnost ztráty březosti, jsou-li doma od psa, který je nekryl, odděleny (např. v kotci apod.), než jsou-li s ním ve smečce. Do utvoření celkového obrázku nám však chybějí analyzovatelné doklady o krytí březích fen (po odeznění posledních příznaků hárání).

Mezi kynology je tabu mluvit o případech překrytí kryté feny jiným psem. Z důvěrných sdělení však víme, že se tak příležitostně stává, proto bychom rádi získali co nejvíce důvěryhodných záznamů o podobných incidentech. Přísná anonymita respondenta je samozřejmostí!

Tohoto problému se týká dotazník na adrese:

Dotazník na překrytí:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSez9eo7a8RfFZ6IGiFLyCPV9Mwh13hdk_LxgVRH4rKaMT3HIQ/viewform?usp=pp_url

UVÍTÁME VYPLNĚNÍ KTERÉHOKOLIV Z OBOU DOTAZNÍKŮ !

Pokud k vám doputuje tato žádost opakovaně, moc se omlouváme. Budeme rádi, když sami přepošlete svým přátelům a kolegům.

 

Za jakoukoliv pomoc srdečně děkujeme!

 

Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc. bartos@vuzv.cz

Ing. Lucia Ivanková  ivankoval@af.czu.cz

 

Katedra etologie a zájmových chovů FAPPZ ČZU Praha a Oddělení etologie VÚŽV, v. v. i. Praha - Uhříněves

 

 
 
© 2009-2024 Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů ČR, z.s.
 
Loading